Jeśli odczuwasz objawy zawału serca, zgłoś się jak najszybciej po pomoc medyczną. Pamiętaj – liczy się każda sekunda, a na szali leży ludzkie życie, Twoje życie. Wiele zawałów od razu przebiega z dużą intensywnością objawów. Jednak niektóre zaczynają się powoli, od łagodnego bólu lub niewielkiego dyskomfortu. Słuchaj swojego organizmu i jeśli podejrzewasz zawał serca, zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub na pogotowie ratunkowe.
W czasie oczekiwania na przyjazd służb medycznych osoba przechodząca zawał powinna być w pozycji, która zmniejszy ucisk na serce. Preferowana jest pozycja leżąca z lekko uniesionym tułowiem. Trudności z oddychaniem można zredukować pozbywając się części garderoby, które to utrudniają, np. rozpinając koszulę, zdejmując krawat. Jeśli już kiedyś przebyłeś zawał serca i posiadasz przy sobie środki z nitrogliceryną, należy je zastosować. Mogą być w postaci tabletek podjęzykowych lub formie spray’u. Jeżeli nie posiadasz nitrogliceryny, zażyj tabletki z kwasem acetylosalicylowym. Ma on działanie przeciwzakrzepowe. Oczywiście tabletki możemy podać tylko osobie przytomnej. Jeśli jesteś świadkiem zawału serca i obserwujesz, że chory przestaje oddychać, przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pamiętajmy, że zawałowi towarzyszy ogromny lęk, więc bądźmy opanowani i postarajmy się uspokoić cierpiącą osobę.
Czy proces niedokrwienia mięśnia sercowego może początkowo rozwijać się bezobjawowo?
Niektórzy pacjenci bywają zaskoczeni zawałem serca. Są aktywnymi zawodowo ludźmi, pełnymi pasji i planów na przyszłość, a nagle słyszą w diagnozie te dwa, jakże przerażające dla nich słowa. Pytają, dlaczego tak nagle, czemu wcześniej serce pracowało prawidłowo. Jest to możliwe, ponieważ ludzki mięsień sercowy potrafi wytworzyć krążenie oboczne. Gdy drożność jednego z naczyń jest zmniejszona, inne naczynie, biegnące w zbliżonym kierunku, przejmuje jego funkcję. Pozwoli to na zastępcze ukrwienie serca. Jednak wraz z postępem miażdżycy naczyń wieńcowych prawdopodobieństwo zawału serca będzie wzrastać.