Można wyróżnić wiele czynników powodujących, zawał serca. Jednym z nich jest nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej, które tak często są lekceważone Dlatego warto zmienić swoje nawyki i podjąć aktywność fizyczną. Jakie niesie ona za sobą korzyści i który jej rodzaj będzie najlepszy?
Wysiłek fizyczny osób po zawale
Zacząć należy od tego, że serce to mięsień jak każdy inny. Dlatego, aby być w dobrej kondycji, potrzebuje ruchu. Warto zauważyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu osobom po przebytym zawale zalecano leżenie w łóżku. Obecnie wiemy, że ruch zapewnia prawidłową pracę nie tylko samego układu krążenia, dlatego też tak ważne jest dobranie odpowiednich aktywności po konsultacji ze specjalistą.
Wysiłek fizyczny osoby po przebytym zawale trzeba traktować jako rehabilitację. Dlatego podczas wykonywania ćwiczeń tętno takiej osoby nie powinno przekraczać 120 uderzeń na minutę, a nawet mniej, jeśli wcześniej nie uprawiała ona żadnego sportu. Wówczas trening powinien być bardzo rozważny i ostrożny, a organizm do wysiłku musi być przyzwyczajany stopniowo i systematycznie.
Sama liczba treningów wynosić może od czterech do nawet sześciu jednostek tygodniowo z co najmniej 30-minutowym wysiłkiem fizycznym.
Jakie dyscypliny uprawiać po zawale?
Bardzo ważny jest rodzaj ćwiczeń, którym poddaje się osoba po zawale serca. Nie powinny być to ćwiczenia siłowe, które wykonywane są na bezdechu, a więc na przykład sprint czy inne wysiłkowe ćwiczeniaPoza tym nie zaleca się też ćwiczeń wykonywanych w pochyleniu. Powodują one ucisk na jamę brzuszną, co skutkuje wzrostem ciśnienia w klatce piersiowej.
Osoba po przebytym zawale serca wybrać powinna sporty, w których wysiłek jest jednostajny. Najpowszechniejsze z nich to pływanie, szybki chód czy jazda na rowerze. Wszystkie powyższe poprawiają wydolność fizyczną u pacjenta. Dodatkowo dobrze na serce i organizm takiej osoby wpływa też jogging czy gimnastyka.
Regularny trening powinien przynieść oczekiwane efekty. Wzrost wydolności w zależności od organizmu poprawia się od szóstego do dziewiątego miesiąca treningów.
Pamiętać należy też przy tym, że trening taki ma być rehabilitacją, a nie biciem własnych rekordów. Ćwiczeń nie należy też kontynuować, kiedy pojawi się ból. Można do nich wrócić, kiedy ten minie, ale jeśli taka sytuacja zdarza się częściej, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Nie jest wykluczone, że wdrożony trening jest zbyt intensywny, choć powodem nawracających bólów mogą być też nieodpowiednie leki.
Co daje aktywność fizyczna po zawale?
Regularna aktywność fizyczna między innymi sprawia, że w układzie krążenia dochodzi do zmian adaptacyjnych, dzięki czemu organizm zmienia tolerancję wysiłku. Poprawa wydolności to jednak nie wszystko. Nie wolno zapomnieć tu o korzystnych zmianach w organizmie, które niwelują ryzyko kolejnego zawału.Aktywność fizyczna sprzyja między innymi zmniejszeniu trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL), a jednocześnie zwiększeniu stężenia cholesterolu HDL uznawanego za korzystny dla organizmu. Poza tym zachodzi też poprawa gospodarki węglowodanowej oraz funkcji nabłonka, który odgrywa kluczową rolę nie tylko w krążeniu krwi, ale też w stanach zapalnych czy miażdżycy. Jeśli dodamy do tego obniżenie ciśnienia tętniczego, korzystny wpływ na zmiany o charakterze przeciwzakrzepowym czy poprawę kurczliwości mięśni widać wyraźnie, że ruch dla osób po zawale jest wskazany.
Każde z ćwiczeń powinno być skonsultowane z lekarzem bądź rehabilitantem.